שאלות נפוצות

אנחנו יודעים שיש לך שאלות בנוגע לבדיקת פוליגרף. לכן קיבצנו את הנפוצות ביותר מביניהן והשבנו בצורה מפורטת.

 

לא ניתן לכפות ביצוע בדיקת פוליגרף על הנבדק והיא תיערך אך ורק לאחר קבלת הסכמה מפורשת ובכתב של הנבדק שהוא מוכן להיבדק.

מכשיר הפוליגרף רושם שינויים בלחץ הדם, הדופק, עוצמת הדופק, נפח וקצב נשימה ומוליכות חשמלית של העור. צפוי שהנבדקים כולם, דוברי האמת והשקר כאחד יהיו נרגשים , חרדים, דואגים וחוששים מבדיקת הפוליגרף עצמה ומתוצאותיה. לו מומחה הפוליגרף היה קובע את ממצאי הבדיקה על סמך התרגשות הנבדק, קרוב לוודאי שהיה קובע כי כולם (כמעט) דוברי שקר. טכניקת בדיקת הפוליגרף מנקזת את ההתרגשות לאפיקים שלא יפריעו או יעוותו את תוצאות הבדיקה, כך שנבדק דובר אמת יתברר כדובר אמת ונבדק משקר יאובחן כדובר שקר.

אין בבדיקת הפוליגרף כדי לפגוע בפן הפיזיולוגי או הנפשי של אישה הרבה או של תינוקה יחד עם זאת תקופת ההיריון היא תקופה רגישה ולא תבוצע בדיקה רק במקרים מיוחד.

משיקולי איכות הבדיקה בלבד אין לבדוק ילדים שגילם נמוך משתים עשרה, לגבי ילדים מבוגרים יותר שיקולי איכות הבדיקה רלוונטיים פחות אך עולים שיקולים אחרים, בעיקר אתיים. לגבי נערים בני שתים עשרה עד שש עשרה יש לשקול את הדברים היטב ולשתף את ההורים או האפוטרופוס בהחלטה ראוי לאמץ את הכלל שאין בודקים נערים צעירים דרך שיגרה, אלא רק באופן חריג.

משך הבדיקה תלוי מאוד במורכבות נושא הנבדק. הבדיקה עשויה להימשך בין שעה לשעתיים, ולעיתים אף יותר. השיחה המקדימה לבדיקה עשויה להימשך כחצי שעה עד שעה וחצי.

מחקרים שערכו בשנים האחרונות העלו שבני אדם לא ייכשלו בבדיקת הפוליגרף בלי סיבה רק משום שהם אנשים חרדים ובעלי סף רגישות גבוהה יותר מאחרים.

במישור האזרחי כפופים כללי קבילות בדיקת הפוליגרף להסכמת הצדדים ועל כן בהסכמת בעלי הדין רשאי בית המשפט לקבל כראייה את תוצאות בדיקת הפוליגרף. במשפט הפלילי אין בדיקת הפוליגרף קבילה אך כשמדובר בדיונים בעניין החלטות ביניים כמו בקשות למעצרו של חשוד או נאשם או בקשתו של עציר להשתחרר בערבות, מקובל לראות בפוליגרף מכשיר היכול לסייע להגיע להחלטה, בשנים האחרונות בתי המשפט משתמשים בשירות הפוליגרף לסייע להם יותר ויותר בקבלת החלטות.

במהלך בדיקת הפוליגרף לא תותר נוכחות של אדם נוסף מלבד הבודק העורך את בדיקת הפוליגרף והנבדק. מקרים מיוחדים בהם יתעורר צורך במתורגמן תותר נוכחותו של המתורגמן שיהיה תחת פיקוח של בודק הפוליגרף

בשיחה המקדימה לבדיקה ישאל הנבדק באם הוא משתמש בתרופות, מחובתו של הנבדק לדווח באם הוא משתמש בתרופה כלשהי באופן קבוע או נטל תרופה באופן חד פעמי סמוך למועד הבדיקה. מומחה הפוליגרף אמור לדעת באם התרופה עלולה להשפיע על ממצאי הבדיקה.

מחקרים שונים מצביעים על אחוז דיוק הנע בין 95% ל 98% בדיקת פוליגרף היא המכשיר היעיל ביותר והשכיח ביותר לגילוי שקר וכאשר היא מבוצעת בצורה נכונה תוצאותיה הן בעלות מהימנות גבוהה מאוד.

אנו תמיד זמינים כדי לעזור לך.
בין אם זו התייעצות, שאלה לגבי השירות שלנו, או כל שאלה אחרת, אנחנו כאן כדי לתת מענה